Archiwum znajduje się w Parku Etnograficznym w Tokarni.

W Archiwum Muzeum Wsi Kieleckiej gromadzone są materiały archiwalne dotyczące historii i etnografii z terytorium jego statutowego działania z zakresu kultury materialnej i duchowej.

Gromadzone tu materiały pochodzą najczęściej z badań terenowych prowadzonych przez pracowników Muzeum. Są to wywiady, opisy penetracji terenu, plany i szczegółowe opisy wnętrz poszczególnych chałup, budynków gospodarczych i zagród z terenów Kielecczyny. Uzupełnieniem tej dokumentacji są scenariusze ekspozycji i wystaw zorganizowanych w obiektach.

Pokaźną część zbiorów stanowi także dokumentacja naukowa i techniczna obiektów przeniesionych na teren Parku Etnograficznego w Tokarni oraz zabytków budownictwa wiejskiego z terenów Kielecczyzny.

Ponadto Archiwum posiada zbiór fotografii muzealiów ze zbiorów własnych Muzeum oraz dokumentację fotograficzną rzemiosła i sztuki ludowej. Uzupełnieniem tej dokumentacji jest zbiór filmów o tematyce etnograficznej z lat 1958-1985. Dokumentacja ta wraz z dokumentacją fotograficzną i filmową imprez i wystaw organizowanych w Muzeum stanowi bezcenne źródło ikonograficzne dla poznania życia codziennego wsi polskiej XIX i XX wieku.

Zainteresowanym archiwum udostępnia zbiory za zgodą Dyrektora MWK od wtorku do czwartku w godzinach od 9 do 14.

Dodatkowe informacje:

Tel. (41) 315 41 71 wew. 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.