Zapraszamy do Wojewódzkiego Domu Kultury na wystawę ,,Zła się nie ulęknę. Pomoc ludności żydowskiej na Kielecczyźnie w latach 1939-1945".

Ekspozycja przedstawia historię zagłady Żydów na Ziemi Świętokrzyskiej oraz zaangażowanie Polaków w ratowanie żydowskich współobywateli. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia, dokumenty, relacje Polaków ratujących Żydów a także sylwetki żołnierzy z oddziałów partyzanckich: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale również wspomagali ludność, która taką pomoc niosła. W pomoc zaangażowało się również polskie duchowieństwo, które dawało schronienie dzieciom żydowskim w ochronkach, sierocińcach, pomagało zamkniętym w gettach poprzez działające kuchnie Caritasu. Księża wydawali metryki chrztu, dzięki którym Żydzi mogli starać się o uzyskanie „aryjskich dokumentów”. Heroiczna postawa często niosła ze sobą tragiczne skutki, wiele przykładów pokazuje, że odwaga mieszkańców wsi, miasteczek i miast  regionu kieleckiego prowadziła do eksterminacji zarówno tych, którzy ratowali jak i tych, którym tę pomoc niesiono. Optymistycznym był fakt, że wiele z historii przedstawionych na wystawie kończyło się szczęśliwie, gdy Polacy i Żydzi doczekali wspólnie końca wojny.

Wystawa ta była prezentowana m.in. w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy oraz w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów  w Markowej.

Autorką wystawy jest Ewa Kołomańska.
Opracowanie graficzne: Grzegorz Chorążek

Recenzenci wystawy: dr. Marek Maciągowski oraz dr. hab.prof.UJK. Jerzy Gapys 

Wystawa będzie prezentowana do 29 marca 2024 r.