W dniach 7-8 marca 2024 r. odbyły się uroczyste obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy.

W ramach wydarzeń została zorganizowana konferencja naukowa, podczas której zaprezentowano wykłady historyczne nawiązujące do martyrologii wsi polskich, odbyła się także Msza Święta oraz złożono kwiatu przy pomniku ofiar na Cmentarzu Parafialnym.

Wieniec w imieniu Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej złożył dr Hubert Seńczyszyn kustosz w Dziale Edukacyjno-Historycznym Mauzoleum w Michniowie.


7 marca 1944 roku partyzanci należący do Armii Ludowej dokonali ataku na oddział policji ochronnej z batalionu turkmeńskiego, który zatrzymał się na postój w miejscowości Jamy (dziś pow. lubartowskie, woj. lubelskie). W wyniku akcji zginęło i zostało rannych kilkunastu Turkmenów. Następnego dnia wczesnym rankiem pozostali przy życiu członkowie oddziału policji ochronnej powrócili do wsi i zażądali od tamtejszego sołtysa, by wyznaczył furmanów, którzy mieli przewieźć rannych Turkmenów do Ostrowa Lubelskiego. Furmanki z rannymi nigdy nie dotarły na wyznaczone miejsce. Kolumnę zatrzymał jeden z oddziałów niemieckiej ekspedycji karnej, która zmierzała do wsi Jamy. Samych furmanów również skierowano z powrotem do wsi.

Jamy zostały okrążone, a napastnicy rozpoczęli systematyczne podpalanie zabudowań wsi i mordowania jej mieszkańców. Nie oszczędzano nikogo, w okrutny sposób mordowano dzieci, kobiety i starców. Łącznie tego dnia zginęło około 152 mieszkańców wsi, w tym 31 dzieci a prawie cała wieś została spalona.

 
j 99 Duże
j 99 Duże
j 99 Duże
j 99 Duże
j 99 Duże
j 99 Duże
j 99 Duże