Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem "Smaki Dziedzictwa".  Chcemy przypomnieć niezwykłe bogactwo kulturowego jakim tradycje kulinarne, które na przestrzeni lat odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół.

„Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Będziemy koncentrować się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków, ale również niematerialnych - staropolskich przepisach, tradycjach.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wsi Kieleckiej odbędą się 19 września 2021 r. Muzeum Wsi Kieleckiej w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie.

Pokażemy, że tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest różnorodna, zdrowa i ekologiczna. Nasze gospodynie zawsze gotowały zdrowo i ze składników pochodzących z przydomowych ogródków. Pora zatem powrócić do tradycji i skosztować jej smaków. Koła gospodyń wiejskich „Psarzaneczki” i „Celinianki” poinstruują w jaki sposób przygotować świętokrzyskie ciasto drożdżowe, a także pokażą gościom jak przyrządzić m.in. pazibrodę, znaną w regionie również pod nazwą kapusta z grochem. Obrzęd pieczenia chleba zaprezentują „Wzdolskie Kołowrotki”.

Korzystając z walorów zabytkowej Zagrody Czernikiewiczów, w pomieszczeniach pochodzących z przełomu XIX i XX w. i na piecach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne, ugotują znakomite potrawy regionalne. Zainteresowani zapoznają się z tajnikami tradycyjnej kuchni, poznają budowę pieca, nazwy naczyń wykorzystywanych podczas gotowania, proces powstawania potraw. Zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu wiejskiej rodziny, tradycjach związanych z potrawami świątecznymi. Zwiedzający poznają również historię doskonale zachowanej małomiasteczkowej Zagrody Czernikiewiczów. Jest to obiekt z sienią przejazdową, przechodnimi izbami, zabudowaniami gospodarczymi, wozownią oraz podwórzem. Czas spędzony na gotowaniu, degustowaniu oraz zwiedzaniu urozmaici akompaniament utytułowanego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilkowienie” z Wilkowa.

Na dziedzińcu zagrody zostanie udostępniona wystawa „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski na fotografiach Janusza Buczkowskiego”. Prezentuje ona zdjęcia z lat 70-tych XX w. ukazujące w sposób reporterski funkcjonowanie chłopskiego jarmarku organizowanego na rubieży miasta.

PENT9461 fot.Mariusz Łężniak
PENT9461 fot.Mariusz Łężniak
PENT9461 fot.Mariusz Łężniak

EDD 2021 plakat 1080x1080px